„Kawa bez tajemnic”
Fiedoruk Andrzej

Cena: 19,90z³
ISBN 83-7344-022-4
Wydanie I
Format 1/3 A4, 176 stron


  Kup taniej...      
 
 
Kontusz, szabelka i... kawa - to Polacy "po¿yczyli" z Orientu w XVII wieku. Komu nale¿y zawdziêczaæ odkrycie kawy? Wed³ug legendy etiopskim mnichom, którzy na nocne mod³y parzyli wywar z jej owoców. Jeszcze inne podanie g³osi, ¿e kawê "wynalaz³y" kozy, którym owoce kawowca "dodawa³y skrzyde³".

By przyrz±dzaæ i doprawiaæ kawê o "zapachu moki i gêsto¶ci miodowego p³ynu", nie musisz wcale posi±¶æ kunsztu, jaki opanowa³y kawiarki "w Polszcze, w domu porz±dnym, z dawnego zwyczaju". Mro¿ony suflet mokka, krem kataloñski, po wiedeñsku i kolumbijsku, Cafe á la Pompadour - ju¿ wkrótce zamienisz smak kawy z ekspresu na bardziej wyrafinowany. Przekonaj siê, czy rzeczywi¶cie kawa, z jej 1200 sk³adnikami chemicznymi, mo¿e byæ szkodliwa dla zdrowia i jak nale¿y j± parzyæ, by ograniczyæ szkodliwe dzia³anie. I ciekawostka: z ksi±¿ki dowiesz siê jak za³o¿yæ doniczkow± uprawê "Coffea Arabica".

Jak w wiêkszo¶ci przypadków droga kawy do postaci obecnej, rzec mo¿na, osobliw± by³a, a jej historia mog³aby pos³u¿yæ za scenariusz wielu filmuów sensacyjnych. Przypatrzmy siê wiêc dok³adniej niezwyk³ym przygodom ma³ego ziarenka.
Wszystko zaczê³o siê mo¿e nawet kilka milionów lat wstecz, bowiem obok odnalezionych, w ¶rodkowo-wschodniej Afryce, najstarszych szcz±tków homo sapiens, znaleziono pierwsze ro¶liny kawowca z tej to epoki. (...)

Kawa - natchnienie poetów, kompozytorów i wszelakiej ma¶ci cyganerii. To w jej oparach lêg³a siê Rewolucja Francuska, a i Marks tworz±c swój Kapita³ korzysta³ zapewne z jej dobroczynnego dzia³ania. Jednych odurza³a swym aromatem, innym za¶ dawa³a hedonistycznego kopa.
Co jest w tym czarnym, gorzkim, pe³nym alkaloidów o narkotycznej proweniencji, pozbawionym jakichkolwiek w³a¶ciwo¶ci od¿ywczych specyfiku? Co czyni go doskona³ym ¼ród³em, z którego jedni czerpi± natchnienie, inni si³ê i odwagê, a jeszcze inni rozkoszuj±c siê jego aromatem zmieniaj± losy ¶wiata?
Co jest w tym Steinbeckowskim czarnym szczê¶ciu? Kofeina.

Zaleca siê czêstsze spo¿ywanie w ci±gu dnia ma³ej ilo¶ci kofeiny zamiast znacznej ilo¶ci w kilku zaledwie fili¿ankach.
Tej radzie sprzyja espresso, w którym zawarto¶æ kofeiny jest ni¿sza od innych metod przyrz±dzania - od dziewiêædziesiêciu do stu piêciu miligramów na fili¿ankê, przy innych od stu piêædziesiêciu do trzystu.
Kawa podana prosto z ekspresu posiadaj±cego filtr jest najzdrowsza, gdy¿ oczyszczona ze szkodliwych substancji. Nie powinno siê piæ kawy gotowanej i zalewanej wrz±tkiem, poniewa¿ zwiêksza wówczas poziom cholesterolu we krwi. W fusach znajduj± siê t³uszcze z grupy diterpenów - kafestol i kahweol, które zwiêkszaj± ilo¶æ z³ego cholesterolu we krwi, natomiast diterpeny ¼le wp³ywaj± na pracê w±troby.

Spis tre¶ci
Historia 7
Uprawa i zbiór kawy 25
Kawiarenki 39
Kawa w Polsce 65
Produkcja kawy 79
Kawa na ¶wiecie 91
Handel kaw± 105
Parzenie kawy 117
Zdrowie 127
Ró¿ne przepisy z wykorzystaniem kawy 143
Bibliografia 171
 

Nowo¶ci
Get the Flash Player to see this rotator.

Wyszukiwarka

Newsletter
Je¶li chcesz dowiedzieæ siê o nowo¶ciach w naszej dzia³alno¶ci, podaj swój mail.

E-mail

Warte polecenia
Gie³da ksi±¿ek
www.sprzedamksiazki.pl
Sklep Talizman
www.talizman.pl


© 2024 Instytut Wydawniczy KREATOR. Wszelkie prawa zastrze¿one.